PolskiAngielski
NAPISZ DO NAS: biuro.cgrot@gmail.com LUB ZADZWOŃ: Cezary:790-220-599 | Radosław:533-293-557 | Krzysztof:730-081-510
wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Artykuły » Jak dobrać rolki?
dostawa
Kategorie
Kontakt
 • Sklep sportowy CGrot
 • Biuro HandloweCGROT
  ul. Wincentego Witosa 10
  44-196 Knurów
  Oddział w CzęstochowieAl. N.M.P. 1 lokal 16
  42-202 Częstochowa
  Tel. 533-293-557
  NIP: 609-003-52-34

 • E-mail:biuro.cgrot@gmail.com
 • Telefon790-220-599 Cezary Grot
  533-293-557 Radosław Grot
  730-081-510 Krzysztof Nowak
 • Godziny działania sklepuBiuro obsługi klienta czynne poniedziałek - piątek w godzinach 8.00 - 16.00, soboty(zamówienia telefoniczne) 9.00 - 13.00, w niedziele i święta nieczynne
Systemy płatności
 • Przelewy24
 • Paynow
Cennik
Pobierz cennik PDFPobierz cennik HTMLPobierz cennik XLS
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów marketingowych
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych na wskazany przeze mnie adres e-mail

 

Jak dobrać rolki?

Data dodania: 14-05-2020
Jazda na rolkach to dobry sposób na skuteczne odchudzanie, ale nie tylko. To przede wszystkim wspaniała zabawa i świetny plan na spędzanie czasu z rodziną. Ten artykuł pomoże ci w wyborze rolek.

Jazda na rolkach to dobry sposób na skuteczne odchudzanie, ale nie tylko. To przede wszystkim wspaniała zabawa i świetny plan na spędzanie czasu z rodziną.
Rolki powinny pasować do Twojego stylu jazdy, a także do poziomu zaawansowania. Czy wiesz, czym różni się jazda na kółkach miękkich od tej na kółkach twardych? Nie jest to skomplikowane. Warto jednak znać kilka podstawowych rzeczy, aby wybrać rolki odpowiednie dla siebie, takie, aby jazda na nich sprawiała przyjemność
Najważniejsze pytania, jakie trzeba sobie zadać to:
Jaki rozmiar rolek będzie dla mnie właściwy i jak to sprawdzić?
Jak dopasować cechy budowy rolek (np. twardość kółek) do własnych umiejętności?
Ten artykuł pomoże Ci znaleźć odpowiedzi na te pytania.
 alt
Podstawową rzeczą są kółka. Jest to element rolek, który sprawia, rzecz jasna, że możemy się poruszać.
Rolka wyposażona jest zazwyczaj w cztery kółka, ustawione w linii prostej. Kółka wykonane są z poliuretanu. Może zdarzyć się, raczej w hipermarkecie niż w sklepie sportowym, że spotkamy rolki z kółkami plastikowymi. Nie ma jednak sensu poświęcać im uwagi ze względu na to, że plastikowe kółka nie zapewniają odpowiedniego komfortu użytkowania.
Kółka do rolek charakteryzują się kilkoma parametrami.

Średnica (mm)

Rolki mogą posiadać kółka o różnej średnicy. Inaczej, kółka mogą być małe lub duże. Średnicę kółek podaje się w milimetrach (mm). Najmniejsze kółka montowane w rolkach mają średnicę zaledwie 47 mm, największe – aż 110 mm.
Kółka o małej średnicy powodują, że rolka jedzie wolniej, ale łatwiej nią manewrować. Tymczasem kółka duże sprawiają, że można jechać szybko, ale z mniejszą zwrotnością. 
Kółka w rolkach przeznaczonych dla dorosłego początkującego powinny mieścić się w przedziale 74 mm-84 mm. Takie kółka nie będą zbyt małe i nie będą sprawiały trudności w pokonywaniu nierówności, ale również nie będą za duże, a przez to zbyt niebezpieczne dla niedoświadczonego użytkownika.

Twardość (A)

Materiał, z którego wykonane są kółka montowane w rolkach może mieć różną twardość. Innymi słowy kółka określa się jako twarde lub miękkie. Twardość kółek oznacza się literą A oraz liczbami w zakresie od 74 do 101. Im mniejsza liczba przed literą A i bliższa liczbie 74, tym kółka są bardziej miękkie. Natomiast im ta liczba jest większa i bliższa liczbie 100, tym są one twardsze.
Kółka miękkie, czyli te bliższe wartości 74A, są bardziej przyczepne, wolniejsze, tłumiące drgania i szybciej się zużywające niż kółka twarde (bliższe wartości 100A), które jako mniej przyczepne są szybsze, ale gorzej tłumią drgania, za to wolniej się zużywają.
Początkujący rolkarz potrzebuje kółek stosunkowo miękkich, które zapewnią mu dobrą przyczepność do podłoża i komfort jazdy oraz nie będą zbyt szybko jechały. Dlatego za optymalne dla rolkarzy rekreacyjnych uznaje się kółka w przedziale 78-84A. Twardość jest uzależniona od wagi użytkownika, od jego możliwości(chodzi o obciążenie stawów) oraz z jakiej jakości dróg lub ścieżek będzie korzystać.

Średnica i twardość wpływają na parametry jazdy

Kółka są różne dlatego, że od wyżej wymienionych wartości: wielkości i twardości, zależy jakość jazdy. Ogólne zależności między wielkością i twardością kółek, a tym, jak się na nich jeździ, przedstawiają poniższe tabele.
 
 
KÓŁKA MAŁE
od 47 mm do ok. 70 mm
DUŻE
od ok. 84 mm do 110 mm
JAK SIĘ NA NICH JEŹDZI – wolniej – maks. 20 km/h, ale za to …
– stabilniej – bo małe kółko jest bliżej podłoża, niż duże, a do tego …
– z lepszą zwrotnością – bo małym kołem łatwiej jest manewrować.
– mniej stabilnie, a do tego …
– z mniejszą zwrotnością – bo dużym kołem trudniej się manewruje, ale za to … 
– szybciej – ponad 30 km/h

Kółka o średnicach pomiędzy 70 a 84 mm będą odznaczały się uśrednionymi parametrami i będą stanowić kompromis między kółkami małymi a dużymi.

KÓŁKA

MIĘKKIE
od 74 do 82A

TWARDE
od 84 do 101A

JAK SIĘ NA NICH JEŹDZI – wolniej – bo stawiają podłożu opór, za to …
– wygodniej – bo pochłaniają drgania, jeśli podłoże jest nierówne, przez to jednak …
– krócej – przyczepność i opór sprawiają, że się szybko zużywają.
– z mniejszą przyczepnością do podłoża, za to …
– szybciej, bo nie stawiają dużego oporu, ale …
– mniej wygodnie – nie pochłaniają tylu drgań, co miękkie, ale za to …
– dłużej – mniej przyczepne stykają się z podłożem mniejszą powierzchnią, niż miękkie, więc nie zużywają się tak szybko.
 
 
Kółka montowane w rolkach w większości przypadków są standardowe, tzn. do rolek jednej marki można zakładać kółka innej marki. Oczywiście istotne jest, aby najpierw sprawdzić średnicę, aby upewnić, że dane kółka wejdą do rolek. Z reguły informacja o maksymalnej średnicy kółek umieszczona jest na szynie / płozie

Łożyska

Kółko w rolce kręci się dzięki mechanizmowi zwanemu łożyskiem. Łożyska kulkowe umieszczone są wewnątrz otworu wyciętego pośrodku kółka.
Łożyska oznaczane są przeważnie skrótem ABEC, po którym następują nieparzyste cyfry: 1, 3, 5, 7 lub 9. ABEC to skrót, stosowany do oznaczania łożysk używanych w rolkach, ale też w innych urządzeniach i określa precyzję wykonania łożysk. 
 
W przypadku rolek przyjęło się sądzić, że im wyższa cyfra następuje po skrócie ABEC, tym mniejsze opory toczenia i szybciej będą się kręciły kółka, które w to łożysko zostaną włożone. Innymi słowy, że łożysko ABEC 7 jest „szybsze” od łożyska ABEC 3. Dla początkujących wrotkarzy zaleca się łożyska oznaczone cyfrą 3, maksymalnie 7. Te łożyska zapewniają optymalne parametry toczenia na tym etapie nauki.

Płoza

Kółka zamocowane są na płozie. Szyny do rolek są produkowane z kompozytu (tworzyw sztucznych), ze stopów aluminium lub nawet z włókien karbonowych. Płozy kompozytowe są mniej sztywne od aluminiowych, w związku z tym lepiej amortyzują drgania podczas jazdy. Płozy aluminiowe są za to lżejsze od kompozytowych, a jednocześnie lepiej od nich przekazują energię odepchnięcia, są szybsze i stabilniejsze.
Zainstalowany z reguły na prawej rolce hamulec przyczepiony jest do tylnej części płozy. Używa się go poprzez uniesienie przedniej części stopy tak, by pięta zbliżyła się do podłoża. Hamulec trze wówczas o ziemię, powodując zmniejszenie prędkości lub całkowite zatrzymanie się rolkarza. Hamulec można zdemontować. Robią tak zaawansowani rolkarze, którzy nauczyli się już alternatywnych technik hamowania.

But

Płoza z kółkami i hamulcem przymocowana jest do spodu buta. Zadaniem buta jest stabilizowanie nogi w kostce tak, by podczas jazdy nie doszło do urazów i skręceń. Dlatego buty do rolek są zawsze usztywniane. Dzieciom warto kupować rolki z regulacją rozmiaru buta, tak aby starczyły na kilka sezonów.


alt

Dodatkowe wyposażenie

 

Kask i ochraniacze

Rozpoczynając przygodę z rolkami trzeba brać pod uwagę, że jest to sport i jak podczas uprawiania każdego sportu łatwo o kontuzję. Nie należy być przekonanym o tym, że początkujący rolkarz nie zrobi sobie krzywdy, ponieważ jeździ bardzo powoli.
Najbardziej doświadczeni rolkarze podkreślają, że najpoważniejsze upadki zdarzają się nie podczas jazdy, ale podczas stania w rolkach. Wystarczy chwila, by rolkarzowi, który jeszcze nie umie zachować prawidłowej postawy, rolki „odjechały” do przodu, a on sam przewrócił się do tyłu. Ponadto kolizję może spowodować inny użytkownik czy to rolek czy innego sprzętu przeznaczonego do jazdy. Dlatego bardzo ważne jest, by kupując rolki nie zapomnieć o zestawie ochraniaczy oraz o kasku na głowę. W skład takiego zestawu wchodzą:
 • usztywniacze na nadgarstki – nadgarstki są niezwykle narażone na urazy, ponieważ upadający rolkarz na nich będzie próbował się odruchowo wesprzeć;
 • ochraniacze na kolana – kolana narażone są na stłuczenia przy upadkach do przodu;
 • ochraniacze na łokcie – łokcie mogą ulec zranieniu i stłuczeniu podczas upadku do tyłu, kiedy są narażone na bezpośredni kontakt z twardym zazwyczaj podłożem;
 
O istocie używania kasku podczas jazdy na rolkach nie trzeba nikogo przekonywać.
Kask chroni głowę, która podczas upadku może być narażona na uderzenie o twarde podłoże, jakim zazwyczaj jest nawierzchnia, po której jeździ się na rolkach. Konsekwencje takiego uderzenia mogą być bardzo poważne i długofalowe.
Kaski do jazdy na rolkach bardzo dobrze wentylują głowę, dzięki otworom. Im więcej otworów, tym jest lepsza wentylacja, kask jest lżejszy, ale i droższy. W jeździe agresywnej i bardziej profesjonalnej stosuje się kaski typu „orzeszek”, są one cięższe i mniej wentylowane, ale rolkarz może czuć się znacznie pewniej przy wykonywaniu różnych ewolucji.

 
alt 


Korzyści z jazdy na rolkach


1. Skuteczne odchudzanie - W czasie godziny jazdy możemy spalić nawet 700 kalorii. Powinniśmy też jednak pamiętać, aby trenować regularnie, czyli od 2 do 3 razy w tygodniu i utrzymywać tętno na jednym poziomie. 
2. Korzystne dla stawów - Jazda na rolkach nie wywołuje takich wstrząsów, jak bieganie (zwłaszcza po twardej powierzchni), więc stawy są mniej narażone na wszelkie kontuzje i urazy.
3. Sport dla każdego - Na rolkach można spotkać właściwie każdego - i dzieci, i dorosłych. Nic dziwnego, w końcu to aktywność dla osób w każdym wieku.
4. Ćwiczenie mięśni nóg o pośladków - to te partie najintensywniej działają w czasie tego typu treningu. Jeśli więc chcemy wyszczuplić uda, łydki i pośladki, powinniśmy sięgnąć po rolki.
5. Ekologiczny środek transportu -  Jeśli chcemy trochę przyczynić się do poprawy jakości powietrza, którym oddychamy, pozostawmy samochody na parkingu i zacznijmy przemieszczać się na rolkach.
6. Zmniejszenie stresu - Jak większość aktywności, rolki działają na nas odprężająco. Podczas wysiłku wydzielają się endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia. Jeśli więc przeżyliśmy stresujący dzień w pracy lub w szkole, wyciągnijmy rolki i zróbmy sobie małą przejażdżkę. 
7. Lepsza koordynacja ruchowa – Podczas jazdy należy utrzymywać równowagę i uważać, aby się nie przewrócić. Nie potrzeba jednak wiele czasu, aby nauczyć się odpowiednio poruszać, a dzięki regularnej jeździe nasza, poprawie ulegnie też nasza ogólna koordynacja. 
8. Zawieranie nowych znajomości – Podczas przejażdżki po okolicy można spotkać ludzi trenujących jazdę na rolkach lub zaawansowanych już użytkowników, z którymi można dzielić się pasją i wspólnie uprawiać sport.
9. Dotlenienie organizmu - Jak każda aktywność uprawiana na świeżym powietrzu, jazda na rolkach bardzo dobrze wpływa na dotlenienie naszego organizmu.

 
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Artykuły

Producenci

 • HMS
 • HMS PREMIUM
 • inSPORTline
 • meteor
 • Molten
 • NILS
 • NILS EXTREME
 • SMJ sport
 • Spokey
 • Sportvida
 • Vinex
 • WHAM-O
 • WISH
 • WORKER
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
USTAWIENIA PLIKÓW COOKIES
Są zawsze włączone, ponieważ umożliwiają podstawowe działanie strony. Są to między innymi pliki cookie pozwalające pamiętać użytkownika w ciągu jednej sesji lub, zależnie od wybranych opcji, z sesji na sesję. Ich zadaniem jest umożliwienie działania koszyka i procesu realizacji zamówienia, a także pomoc w rozwiązywaniu problemów z zabezpieczeniami i w przestrzeganiu przepisów.
Pliki cookie funkcjonalne pomagają nam poprawiać efektywność prowadzonych działań marketingowych oraz dostosowywać je do Twoich potrzeb i preferencji np. poprzez zapamiętanie wszelkich wyborów dokonywanych na stronach.
Pliki analityczne cookie pomagają właścicielowi sklepu zrozumieć, w jaki sposób odwiedzający wchodzi w interakcję ze sklepem, poprzez anonimowe zbieranie i raportowanie informacji. Ten rodzaj cookies pozwala nam mierzyć ilość wizyt i zbierać informacje o źródłach ruchu, dzięki czemu możemy poprawić działanie naszej strony.
Pliki cookie reklamowe służą do promowania niektórych usług, artykułów lub wydarzeń. W tym celu możemy wykorzystywać reklamy, które wyświetlają się w innych serwisach internetowych. Celem jest aby wiadomości reklamowe były bardziej trafne oraz dostosowane do Twoich preferencji. Cookies zapobiegają też ponownemu pojawianiu się tych samych reklam. Reklamy te służą wyłącznie do informowania o prowadzonych działaniach naszego sklepu internetowego.
ZATWIERDZAM
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
USTAWIENIA
ZGADZAM SIĘ